• PROJEKTY UNIJNE

          • TWORZENIE WARUNKÓW DO NAUCZANIA OPARTEGO NA METODZIE EKSPERYMENTU W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W GOZDNICY

          • W ramach projektuTworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gozdnicyod styczna realizowane są dodatkowe zajęcia rozwijające i wyrównawcze matematyczno-przyrodnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz uczniów Gimnazjum z zakresu matematyki, chemii, fizyki, biologii oraz geografii.

            Na pierwszych zajęciach wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie napisali test, sprawdzający poziom ich umiejętności i zdolności matematycznych oraz przyrodniczych. 

                        

            Na zajęciach przyrodniczych najmłodsi uczniowie zdobywali wiedzę na temat naturalnych zasobów ziemi: węgla kamiennego, brunatnego, soli i gliny. Poznawali ich właściwości fizyczne i chemiczne. Hodowali kryształki soli, modelowali w glinie, budowali przekrój ziemi. Poznawali nazwy i wygląd niektórych  minerałów i kamieni szlachetnych. Zdobywali wiedzę o pracy paleontologów i życiu dinozaurów. Prowadzili prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne dinozaurów. Bliżej przyglądali się nietoperzom, poznali ciekawostki z ich życia, zjawisko hibernacji i echolokacji. Przy pomocy odpowiednich eksperymentów starali się ustalić gdzie znajduje się powietrze. Prowadzili doświadczenia z wykorzystaniem drożdży.

                  

            Uczniowie klas I-III na  rozwijających zajęciach matematycznych uczą się dostrzegać matematykę w różnych aspektach życia, rozwiązują problemy, poszukują ich sposobów rozwiązania. Korzystają z wielu ciekawych pomocy zakupionych z budżetu projektu: domina matematyczne, loteryjki, gry, karty, tangramy, wagi itp. Z dużą ciekawością podchodzą do przygotowanych zadań, które wykonują  często w grupie. Bardzo podobała im się praktyczna działalność z termometrem, z kalendarzem czy wagą. Eksperymentowali z ułamkami, robili obliczenia pieniężne bawiąc się w sklep.  Pracują również metodą projektów wykonując pomiary na mapie, obliczając drogę jaką pokonał statek, który płynął z Europy do Ameryki Płn.  Ciekawą formą pracy jest prezentowanie owoców własnej pracy przez uczniów.

                 

            Podczas zajęć matematycznych wyrównawczych uczniowie małymi kroczkami uczyli się dodawać i odejmować, mnożyć i dzielić. Różnymi sposobami i z wykorzystaniem wielu środków dydaktycznych  usprawniali technikę liczenia. Były to miarki krawieckie, osie liczbowe, domina, gry planszowe i komputerowe.  Uczestnicy zajęć cieszyli się, gdy mogli pobawić się w sklep, liczyć towary, posługiwać się odważnikami i wydawać pieniądze.  Czytanie ze zrozumieniem to niezbyt mocna strona uczniów, więc zadania tekstowe są dla nich trudne. W projekcie uczą się je rozwiązywać pod czujnym okiem nauczyciela.

                 

            Starsi uczniowie z klas IV-VI podczas zajęć wyrównujących z matematyki pokonują trudność liczenia pamięciowego niekonwencjonalnymi metodami. Poznali między innymi tabliczkę mnożenia z wykorzystaniem własnych palców. Poznany sposób liczenia bardzo ułatwia liczenie większych iloczynów, z którymi uczniowie mają duży kłopot. Dzielnie walczą z ułamkami w różnorodny sposób. Skupiają się również na działaniach pisemnych i obliczeniach pamięciowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, gdzie na zasadzie uzupełniania dziur budowali poprawny rachunek pisemny. Bardzo spodobał się uczniom wielbłąd-domino, zadania typu prawda, fałsz lub nie wiem, czy gra dydaktyczna „Bingo”. 

                 

            Uczniowie klas IV-VI na zajęciach rozwijających uzdolnienia matematyczne chętnie uczą się poprzez zabawę, Rozwijają logiczne myślenie rozwiązując zadania-problemy postawione w formie zagadki logicznej, np. „Czyj to portret?”. w jakim najkrótszym czasie można usmażyć trzy kotlety na dwóch patelniach?, czy Kim jest kierowca samochodu? Dużym zadowoleniem cieszyły się zajęcia „ Geometria i zapałki”, gdzie uczniowie rozwijali wyobraźnię i logiczne myślenie układając np. z 9 zapałek sześć kwadratów. Na boisku szkolnym zrobili pomiary i wykonali kosztorys zbudowania nowego boiska, mierząc stare i obliczając koszt położenia nowej nawierzchni i ułożenia nowych krawężników. Szczególnie szóstoklasiści, którzy biorą udział w projekcie uwielbiają rozwiązywać różnorodne Sudoku, tworzą własne krzyżówki dla młodszych klas, uczą się myśleć nieszablonowo i wykorzystują poznaną wiedzę do rozwiązywania nietypowych zadań.

                

            W ramach projektu, uczniowie z klasy VI-VI eksperymentowali na zajęciach z przyrody. Zaplanowali wycieczkę do lasu w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów  wiosny. Wykonywali zdjęcia pierwszych kwiatów.  Obserwowali jak wędruje woda wraz z solami mineralnymi od korzenia poprzez pień do korony drzewa. Na żywo mogli zaobserwować jak można pozyskać sok z brzozy (oskołę), następnie korzystając z różnych źródeł poszukiwali informacji na temat właściwości i zastosowania soku z brzozy. Uczniowie bardzo lubią wykonywać eksperymenty, korzystając z instrukcji oraz karty zadań. Najwięcej radości sprawił eksperyment z wykrywaniem skrobi w różnych produktach typu: makaron, ryż, cukier, chleb, mleko, twaróg, mąkę ziemniaczaną a także mydło, proszek do prania i tkaniny. Do wykrywania skrobi wykorzystano płyn Lugola.

                    

            Zajęcia wyrównawcze i rozwijające z chemii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie gimnazjum bardzo chętnie i rzetelnie przeprowadzają doświadczenia chemiczne, budują cząsteczki związków chemicznych oraz tworzą gry edukacyjne. Uczestnicy między innymi poznali różne sposoby otrzymywania dwutlenku węgla i tlenu. Podczas eksperymentowania towarzyszy nam zawsze dobry humor, a uczniowie wychodzą z zajęć bogatsi o nowe wiadomości i umiejętności. 

                    

            „Rozpoznawanie potraw z wykorzystaniem kubków smakowych”, „Kwitną i pachną”, „ Budowa kwiatu roślin owadopylnych”, „ Tajemnice ukryte w liściu”,  „ Iluzje optyczne” to tylko niektóre z zagadnień analizowanych na zajęciach wyrównawczych z biologii przez uczniów gimnazjum. W ramach zajęć uczniowie przeprowadzali doświadczenia, zakładali hodowle roślin, obserwowali budowę, rozpoznawali rośliny, korzystali z różnych źródeł wiedzy. Korzystali z mikroskopów. Rozwiązywali wspólnie karty pracy.

              

            Na każdych zajęciach nauczyciel wykorzystuje  metody aktywizujące, które stymulują uczniów do dalszego rozwijania zainteresowań. Uczestnicy zajęć rozwiązują testy, wspólnie wyjaśniają niezrozumiałe terminy, procesy i zjawiska. Planują i przeprowadzają doświadczenia biologiczne. Obserwują przyrodę i doskonalą umiejętność rozpoznawania organizmów najbliższego środowiska. Prowadzą obserwacje wybranych czynności życiowych. Korzystają z różnych źródeł wiedzy: klucze do rozpoznawania gatunków, Internet, modele budowy kwiatu, książki przyrodnicze, plansze.

             

            Na zajęciach z matematyki uczniowie gimnazjum sprawdzali twierdzenie Pitagorasa. Okazało się, że jest bardzo łatwe w udowodnieniu i pomocne przy rozwiązywaniu nietypowych zadań. Za model sześcianu posłużyła kostka Rubika, dzięki czemu można było zobaczyć, jak przemieszczają się poszczególne elementy ścian. I okazało się, że nie taka matematyka straszna.

             

            Na fizyce mogli sprawdzić, jak wykorzystać zepsutą świetlówkę oraz jaką temperaturę mają sprzęty w pracowni. W najbliższym czasie dowiedzą się jak ugasić ogień bez użycia wody.

            W czasie zajęć wyrównawczych z geografii uczniowie uzupełniają wiedzę i umiejętności np. w zakresie ruchów Ziemi, rachuby czasu na Ziemi. Uczniowie pracują w grupie lub indywidualnie.

                

            Podczas zajęć rozwijających uczniowie zgłębiają tajniki geografii poprzez działanie praktyczne np. rysują siatkę kartograficzną, budują model wulkanu, poznają rodzaje gleb występujących na Ziemi. Uczniowie poznają też różne zakątki na świecie.

            Uczennica klasy III gimnazjum, Oliwia Maciejewska, której wielką pasją jest geografia, przygotowała pracę na konkurs organizowany przez Instytut Konfucjusz w Krakowie – „Wędrówka przez Chiny”. Oliwia zaprezentowała też swój projekt „8825 km do … raju, 8825 km nowych doświadczeń … o 8825 km mniej świata do poznania …”

             

            Wkrótce odbędą się pierwsze zajęcia w gruntownie wyremontowanej  pracowni przyrodniczej, która znajduje się w budynku szkoły podstawowej. Ponad to w ramach projektu zostały doposażone  w pomoce dydaktyczne szkolne pracownie matematyczne i przyrodnicze w gimnazjum oraz szkole podstawowej.

            Tak wyglądała sala lekcyjna przed remontem.

                

            Tak po remoncie.

                

             

             

             

            W ramach projektu realizowane jest wsparcie w procesie doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli, w tym nauczycieli przedmiotów przyrodniczych lub matematyki, niezbędnych do prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

            Umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli są kształtowane w formie kursu i szkolenia. tak aby nauczyciele jak najszybciej mogli wdrożyć nabyte umiejętności i kompetencje zawodowe w proces tworzenia w szkołach warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

             Kurs doskonalący - "Uczenie się przez eksperymentowanie".

                

                

            Szkolenie doskonalące - "Myślenie naukowe jako kompetencja kluczowa na zajęciach przedmiotów przyrodniczych".

                 

            Dla najaktywniejszych uczniów w projekcie odbyły się z 3 wycieczki edukacyjne:

            do Ogrodu Botanicznego i Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, Kotliny Kłodzkiej, na Pogórze Karkonoskie.

            Pogórze Karkonoskie

                

                

              

            KOTLINA KŁODZKA

                

                

               

                

            WROCŁAW