• Szkoła Promująca Zdrowie

• SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE KROK PO KROKU

Koncepcja szkoły promującej zdrowie ma 20 lat i jest bezpośrednio powiązana z założeniami promocji zdrowia.

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

Ø      Dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej,

Ø      podejmowaniu przez członków społeczności szkolnej działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzeniu zdrowego środowiska.

Kryteria przynależności do sieci szkół promujących zdrowie

Warunki wstępne

Ø      Aktywność na rzecz promocji zdrowia w szkole i środowisku,

Ø      otwartość na zmiany,

Ø      przekonanie o słuszności idei dyrektora oraz większości rady pedagogicznej,

Ø      aktywność i twórcze zaangażowanie.

Okres przygotowawczy

Ø      Kontakt z wojewódzkim koordynatorem.

Ø      Uchwała rady pedagogicznej.

Ø      Pisemna deklaracja chęci przystąpienia do sieci.

Okres przygotowawczy trwa minimum od 1 roku do 3 lat, w czasie którego niezbędne jest:

Ø      odbywanie doskonalenia rady pedagogicznej w zakresie zagadnień dotyczących SzPZ,

Ø      powołanie koordynatora i szkolnego zespołu promocji zdrowia,

Ø      podjęcie systemowych działań w zakresie promocji zdrowia – diagnoza, planowanie, realizacja, ewaluacja.

Ø      stałe monitorowanie samopoczucia całej społeczności szkolnej (badanie stopnia zadowolenia ze szkoły),

Ø      opracowanie raportu.

Przyjęcie szkoły do sieci wojewódzkiej

Po upływie okresu przygotowawczego koordynator wojewódzki i zespół wspierający przyjmują szkołę do sieci wojewódzkiej pod warunkiem:

1. Podtrzymywania przez 60% społeczności szkolnej gotowości wstąpienia do sieci.
            2. Przedstawienia wyczerpującego raportu na temat zrealizowanych zadań w okresie przygotowawczym.

Działania długofalowe

Działalność szkoły jest w dalszym ciągu wspierana i monitorowana przez wojewódzkiego koordynatora, a po upływie trzech lat, na podstawie przeprowadzonej przez szkołę autoewaluacji, koordynator może udzielić jej rekomendacji służącej przyjęciu do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Szkoła otrzymuje Certyfikat Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie na 5 lat.