• Szkoła z prawami dziecka

• TELEFONY ZAUFANIA - Gdzie możesz szukać pomocy ?

• Niebezpieczne sytuacje

Numer 112 to numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji.Zadzwoń pod ten numer, jeśli uważasz, że potrzebna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia.

Ofiary i świadkowie przemocy

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12

to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy.Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc.Numer 0 800 12 12 12 jest bezpłatny, jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego lub telefonów komórkowych sieci Orange.Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-20:00.*

Fundacja „Dzieci Niczyje” 116 111

Fundacja uruchomiła bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod numer 116 111.Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym problemie, z którym nie potrafisz sobie poradzić i udzielą Ci pomocy.Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00*.Pytania możesz też zadawać przez stronę internetową: 􀃞 www.116111.pl

Niebieska linia 0 801 12 00 02

To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami.Płatny jest pierwszy impuls połączenia (według stawki operatora).Telefon jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-22:00 oraz w niedziele i święta w godzinach 8:00-16:00.*

Zagrożenia w Internecie, zgłoszenia nielegalnych treści w Internecie

Dyżurnet.pl

To punkt kontaktowy, w którym możesz zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących Cię treściach znalezionych w Internecie.Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę.Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści.Nielegalne treści zgłoś za pomocą formularza internetowego: 􀃞 http://www.dyzurnet.pl/zglos_nielegalne_tresci.html.Możesz także napisać maila na adres: dyzurnet@hotline.org.pl lub zadzwonić pod całodobowy numer telefonu: 0 801 615 005.Koszt jak w przypadku połączenia lokalnego.

Fundacja Kidprotect.pl

Jeżeli podczas korzystania z Internetu zetknąłeś się z pedofilem lub podejrzewasz, że mógł to być pedofil – koniecznie zgłoś tę informację na stronie internetowej:

􀃞 www.hotline.stoppedofilom.pl.Możesz zrobić to anonimowo.Specjaliści ustalą, czy faktycznie mogło dojść do przestępstwa.Jeśli tak – niezwłocznie przekażą sprawę policji.

Helpline

􀃞 www.helpline.org.pl; 0 800 100 100.Helpline pomaga młodym internautom w sytuacjach, gdy spotykają się z zagrożeniami w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.Na stronie internetowej znajdują się porady na temat zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, a także informacje o tym, jak radzić sobie, gdy taka sytuacja już Cię spotka.Połączenie z numerem 0 800 100 100 jest bezpłatne, jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego lub z telefonów komórkowych Orange.Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-16:00*.

Dzieci uchodźców lub imigrantów

Polska Akcja Humanitarna – Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom

Jeśli jesteś uchodźcą i potrzebujesz informacji lub pomocy albo uważasz, że Twoje prawa są łamane – specjaliści z Polskiej Akcji Humanitarnej postarają się pomóc w rozwiązaniu problemu.Zadzwoń pod numer telefonu: 0 22 828-88-82 wewn. 250. Opłata według stawek operatora.Możesz również wejść na stronę 􀃞 http://www.uchodzcydoszkoly.pl, na której znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Jeżeli jesteś uchodźcą i uważasz, że Twoje prawa są łamane – porady mogą Ci udzielić prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.Znajdziesz ich pod numerem telefonu: 0 22 556 44 66.Opłata według stawek operatora.Strona internetowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: 􀃞 http://www.hfhrpol.waw.pl/

Narkotyki, uzależnienia

Monar 0 801 199 990

Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, to numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami i uzależnienieniem od narkotyków.Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu.Telefon jest czynny codzienne od 16:00 do 21:00*.Koszt całego połączenia – 35 gr.

Dzieci najuboższe

Caritas Polska

To organizacja, która może Ci pomóc, jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.Może sfinansować Twoje obiady w szkole, kupić wyprawkę do szkoły bądź dofinansować wycieczkę klasową.Caritas ma ponad czterdzieści placówek w całej Polsce.Mapka i telefony kontaktowe do poszczególnych placówek znajdują się na stronie internetowej: 􀃞 http://www.caritas.pl/kontakty.php.Możesz również zadzwonić pod jeden z numerów: 22 3348500, 22 3348585. Opłata według stawek operatora.Pracownicy Caritas na pewno udzielą Ci potrzebnych informacji.

*Godziny działania telefonów mogą ulec zmianie.