Historia
Założyciel i pierwszy kierownik szkoły
Założycielem i pierwszym kierownikiem szkoły w Gozdnicy był Kacper Kawecki, człowiek który większą część swego życia poświęcił sprawie wychowania i nauczania młodzieży. Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczął po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w rodzinnym Beresteczku. Pierwsza wojna światowa, w której uczestniczył, przerwała jego praktykę pedagogiczną. Po wojnie wraca do Beresteczka i kontynuuje pracę, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika szkoły do roku 1939. Okres II wojny światowej spędził w Archangielsku, gdzie założył szkołę polską dla dzieci – sierot.
Po wyzwoleniu 12 marca 1946r, Kacper Kawecki wraz z falą repatriantów przyjeżdża na ziemie Odzyskane do Gozdnicy i już następnego dnia przystosowuje sale byłego szpitala wojskowego, przy czynnej pomocy przyszłych uczniów i ich rodziców na izby lekcyjne.
Oto jak wspomina założyciela szkoły i prace przy jej organizacji jeden z pierwszych uczniów, Jan Łojko:
- To były pamiętne czasy. Zapał, energie, entuzjazm i zaangażowanie kierownika Kaweckiego udzieliły się uczniom i rodzicom, którzy jeszcze niedawno prześladowani i zabijani za pochodzenie i język z ogromną radością przyjęli do wiadomości fakt, że ich dzieci będą wreszcie chodziły do polskiej szkoły i uczyły się polskiego języka. Pracy było mnóstwo. Odczuwaliśmy dotkliwie brak sprzętu i przyborów szkolnych. Jednak radość tworzenia i świadomość celu, pozwoliły przetrwać te najgorsze chwile.
O tych dniach mówił Kacper Kawecki obecnym nauczycielom i młodzieży podczas obchodów 25 – lecia naszej szkoły. Ze wzruszeniem słuchali jego słów uczniowie, dziś już rodzice, współpracujący z nauczycielami w wychowaniu swoich dzieci na dobrych obywateli. Zmarł 14 stycznia 1974 r. przeżywszy 86 lat.
Masowy udział w jego pogrzebie mieszkańców i młodzieży był ostatnim hołdem złożonym pionierowi oświaty w naszym miasteczku.
STEFANIA STANISŁAWEK
Rys historyczny placówek edukacyjnych w Gozdnicy
Założycielem i pierwszym kierownikiem szkoły w Gozdnicy był Kacper Kawecki, człowiek który większą część swego życia poświęcił sprawie wychowania i nauczania młodzieży
Przybył do Gozdnicy z falą repatriantów i już następnego dnia rozpoczął adaptację sal byłego szpitala wojskowego na izby lekcyjne. Działo się to przy czynnej pomocy przyszłych uczniów i ich rodziców.
Oto jak wspomina założyciela szkoły i prace przy jej organizacji jeden z pierwszych uczniów, Jan Łojko:
- To były pamiętne czasy. Zapał, energia, entuzjazm i zaangażowanie kierownika Kaweckiego udzieliły się uczniom i rodzicom. Pracy było mnóstwo. Odczuwaliśmy dotkliwie brak sprzętu i przyborów szkolnych. Nie było atramentu, piór- którym pisano. Prace domowe uczniowie zapisywali na własnych , zdobytych kartkach. Zeszyty wykorzystywano tylko na lekcji . Jednak radość uczenia pozwoliła przetrwać najgorsze chwile.
13 marca 1946 roku rozpoczęła się nauka w budynku dzisiejszego gimnazjum przy ul Wojska Polskiego . Uroczyście wciągnięto na maszt polską flagę i odśpiewano hymn Polski oraz rotę .Naukę w szkole rozpoczęło 93 dzieci w wieku od 8-16 lat .Podzielono je na dwie grupy: na tych, którzy nie potrafią czytać i pisać oraz tych, którzy już tę umiejętność posiadały. W rejestrze pomocy naukowych znajdowały się tylko dwie mapy fizyczne.
W miarę powiększania się liczby dzieci , wzrastała liczba nauczycieli. Jako pierwsi w Gozdnicy pracowali :Henryk Fitz, Roman Hryńczuk, Stefania Galikówna, Stefania Malinowska ,Stefania Augustyn , Zygmunt Jędrzejczak .
W 1948 roku zaadaptowano przylegający do budynku szkoły tzw. „budynek czerwony”, Nauczyciele często dojeżdżali do gozdnickiej szkoły z Iłowej i Żagania . Dojazd odbywał się rowerem , ponieważ pociąg kursował tylko 2 razy na dobę o 6 rano i 18 wieczorem.
W międzyczasie 1 września 1948 roku otwarte zostało przedszkole przy Gozdnickich Zakładach Ceramiki Budowlanej. Budynek znajdował się na terenie zakładu nr 2, przy ul Fabrycznej . Dwie grupy przedszkolaków prowadziły – Helena Smętek i Anna Stupnicka .W jednopiętrowym budynku otwarty zostaje również oddział dla dzieci najmłodszych –żłobek, w roku 1991 niestety zlikwidowany. Pierwszą kierowniczką przedszkola została Lucyna Zacharska , potem Alina Liberek, Wanda Chadyniak, Marian Dalach, Wanda Koziorowska, Alina Liberek, Maria Majchrzycka, Maria Bałuszek, Danuta Malina
1 czerwca 1974 roku odbyło się otwarcie nowego budynku przedszkola, który była darem Zakładów Ceramiki Budowlanej dla mieszkańców miasta. Dyrektorem zostaje Teresa Stachura . Kolejno funkcje kierownicze pełnili: Maria Sulikowska, Elżbieta Citak .
W 1950 roku szkoła była już pełną , siedmioklasową placówką oświatową, zaś 15 lipca 1961 wprowadzono ośmioklasową szkołę podstawową . Absolwentów klas ósmych żegnały wówczas Klasy pierwsze i siódme .uczniowie, którzy uzyskiwali same piątki z rąk dyrektora szkoły odbierali listy pochwalne . Jeden dla ucznia , drugi dla szkoły średniej, do której jeszcze musiał zdać egzamin .Przedstawiciel klasy ósmej dziękował w imieniu kolegów i koleżanek nauczycielom za naukę i wychowanie , przekazywał symboliczne insygnia władzy- kredę i dziennik młodszym kolegom. Absolwenci składali ślubowanie, że godnie będą reprezentować swoją szkołę
W lutym 1965 roku oddana została z okazji „Tysiąclecia Państwa Polskiego – szkoła przy ulicy Młyńskiej z pracowniami i salą gimnastyczną . Z tej okazji szkole nadano imię Braterstwa Broni
Przy szkole działał szkolny Klub Sportowy ISKRA , który zrzeszał 150 członków działały sekcje-piłki siatkowej, koszykowej , Nasza szkoła przez kilka lat z rzędu zdobywała miano Najbardziej usportowionej szkoły w powiecie . Sukcesy osiągaliśmy w lekkiej atletyce, łyżwiarstwie, siatkówce,
W latach siedemdziesiątych w szkole działały Liga Obrony Kraju, Liga Ochrony Przyrody, Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze , Polski Czerwony Krzyż i Związek Harcerstwa Polskiego
W szkole odbywało się współzawodnictwo klas o tytuł „wzorowej klasy”- klasy rywalizowały w dziedzinie ;nauki, zachowania, higieny osobistej , ilości wykonanych prac społecznych , frekwencji , czytelnictwa , oraz oszczędzania w S K O. Uczniowie szkoły grali z sukcesami w orkiestrze dętej kapelmistrza Andrzeja Olchawy
Ostatnimi dyrektorami naszej szkoły podstawowej byli kolejno : Janina Swadowska, Zdzisław Płaziak, Ewa Grzelak i Dorota Czajkowska . – (nie mam zdjęcia)
We wrześniu 1999roku powstało Gimnazjum Publiczne w Gozdnicy. Od 28 września 2003 roku nosi imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dyrektorami szkoły były: Aleksandra Kaleta, Krystyna Goc, Elżbieta Serwatka
Od tego roku w Gozdnicy funkcjonuje Zespół Szkolno- Przedszkolny , którego dyrektorem została Pani Dorota Czajkowska. Oddziały: szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola pozostały w swoich budynkach . ( nie mam zdjęcia samej Doroty Czajkowskiej )
Krystyna Goc
Poniżej znajduje się plik z prezentacją multimedialną. Autorami prezentacji są panie: Krystyna Goc i Kamila Czerniakiewicz. Zapraszamy do obejrzenia.