• Aktualności

            • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

            • REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

              ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”

               

               § 1

              POSTANOWIENIA OGÓLNE

              1. Turniej jest organizowany pod nazwą „Młodzież Zapobiega Pożarom”
              2. Organizatorem konkursu są Ochotnicza Straż Pożarna w Gozdnicy oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Gozdnicy.
              3. Konkurs odbędzie się 15 marca o godz. 9.00  w  sali nr 22  w  Zespół Szkolno- Przedszkolny w Gozdnicy przy ulicy Młyńskiej 1
              4. Celem Konkursu jest propagowanie Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”  ( OTWP ) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci  i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

              § 2

              UCZESTNICY KONKURSU

               

              1. Uczestnikami Turnieju Gminnego będą dwie grupy wiekowe.

              I grupa  - uczniowie szkoły podstawowej I-IV

              II grupa –uczniowie szkoły podstawowej V-VIII

              Do dalszego etapu turnieju przejdą zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w każdej grupie wiekowej.

              1. Warunkiem uczestnictwa w Turnieju jest chęć uczestnictwa oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. (Do pobrania link obok  Zgoda_Rodzica.docx  lub w sekretariacie szkoły).

               

              § 3

              ZASADY i PRZEBIEG KONKURSU

               

              1. Turniej składa się z jednego etapu. Testu jednokrotnego wyboru. Czas na rozwiązanie to 60 min dla obu grup wiekowych. Liczba pytań dla I grupy to 20 pytań, a dla II grupy to 30 pytań. Przy uzyskaniu takiej same liczby punktów elementem rozstrzygającym będzie czas oddania testu.
              2. Jury Turnieju będzie trzy osobowe. Jeden nauczyciel wyznaczony przez szkołę gdzie jest organizowany Turniej i dwóch strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gozdnicy.
              3. Zadania jury: ocena odpowiedzi (jawna) i ustalenie wyników eliminacji – podanie prawidłowych odpowiedzi na pytania turniejowe, sporządzenie protokołu zawierającego imienne wyniki eliminacji wg kolejności miejsc w danych grupach. Orzeczenia jury są ostateczne.
              4.  Za zdobycie I, II, III, miejsca są przewidziane nagrody rzeczowe i dyplomy, a dla pozostałych uczestników drobne upominki.
              5. Nagrody dla zdobywców czołowych miejsc funduje Ochotnicza Straż Pożarna w Gozdnicy.

               

              § 4

              ZAKRES TEMATYCZNY TURNIEJU

               

              • Tradycja i historia straży pożarnej.
              • Umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa.
              • Organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej.
              • Organizacja i zadania OSP oraz ich Związku.
              • Przyczyny oraz okoliczności powstania i rozprzestrzeniania się pożarów.
              • Organizacja i prowadzenie akcji ratowniczej.
              • Sprzęt ratowniczo – gaśniczy.
              • Instalacje i urządzenia przeciw pożarowe.
              • Zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru.
              • Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej.
              • Tematyka proponowana przez współorganizatorów (sponsorów) Turnieju.
              • Zabezpieczenia przeciwpożarowe.

              -budynków

              -lasów

              -zbiorów, transportu składania palnych płodów rolnych,

              -substancji niebezpiecznych,

               

              § 5

              POSTANOWIENIA KOŃCOWE

               

              1. Organizator jest uprawniony do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu, o ile nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w Turnieju.
              2. Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad Turnieju, postanowień jego Regulaminu i interpretacji rozstrzyga Organizator.

               

               

               

               

               

               

               

               

               

            • WIZYTA W TURCJI

            • W dniach od 29 maja do 2 czerwca w ramach programu ERASMUS+ odbyło się spotkanie uczestników projektu “Setting priorities in career planning” w Turcji, a dokładnie w Stambule. W programie wizyty zaplanowano przedstawienie prezentacji uczniowskich na temat: „Wykorzystanie nowych technologii          w sprzedaży i promocji – Moja ulubiona marka lub sklep” oraz „Inspirujący przedsiębiorca. Kto i dlaczego”?

              Podczas pobytu w Stambule znalazło się sporo czasu na zwiedzanie. Jeszcze przed wyjazdem planowaliśmy co chcemy zobaczyć i dlaczego. Wspólnie w zespole opracowaliśmy plan zwiedzania i sposób oraz zasady poruszania się po tym wielkim 15 mln mieście.  Poniedziałek przeznaczyliśmy na adaptację w nowych warunkach: zakwaterowanie, hotel, poznanie najbliższej okolicy wspólna  obiadokolacja  z przyjaciółmi z Rumunii. We wtorek nauczyliśmy się jak korzystać ze środków komunikacji w Stambule np. z metra. Zwiedziliśmy zabytkową Wieżę Galata, najdłuższą, wielobarwną,  turystyczną ulicę w Stambule , Egipski Bazar oraz Meczet Sulejmana. Środa była bardzo intensywna. Zwiedziliśmy Błękitny Meczet, Hagia Sophia, Cysterna Bazyliki, Pałac Topkapi oraz Grand Bazar. Czwartek spędziliśmy na plaży Florya, a wieczorem odbył się rej statkiem po Cieśninie Bosfor połączony z uroczystą kolacją i występami tureckiej grupy tanecznej. Sporządziliśmy listę top 10 – Jakie tradycyjne i charakterystyczne specjały tureckiej kuchni chcemy spróbować. Udało nam się zaliczyć: tureckie lody, baklavę,  rachatłukum, chałwę, borek, małże nadziewane ryżem z sokiem z cytryny, tzw. turecka pizza turecka, pilav, herbata i oczywiście różne rodzaje kebaba.

              To było już niestety ostatnie spotkanie w ramach projektu. To co się wydarzyło, co przeżyli uczestnicy, co się nauczyli i co zobaczyli  zostanie w nich z pewnością na zawsze.

            • WIZYTA W ANGLII - ERASMUS+

            • W ramach projektu ERASMUS+ w dniach od 27 lutego do 3 marca odbyła się wizyta studyjna zaprzyjaźnionych szkół z Rumunii i Polski w Anglii. Szkoła naszych angielskich partnerów położona jest w dzielnicy Londynu w Ramford.

              W pierwszym dniu pobytu zwiedzaliśmy szkołę Bower Park Academy, obejrzeliśmy pokaz taneczny oraz wzięliśmy udział w zabawach i grach sportowych.

              W godzinach popołudniowych odbył się turniej/gra w kręgle. Dodatkową atrakcją tego dnia była uroczysta i wykwintna kolacja dla wszystkich uczestników sponsorowana przez szkołę angielską.

              Na własnej skórze mogliśmy sprawdzić jak to jest jechać czerwonym, piętrowym londyńskim autobusem lewą stroną ulicy. W ten sposób pokonywaliśmy drogę z hotelu do szkoły i ze szkoły do hotelu.

              Dla większości z nas wielkim przeżyciem był lot samolotem.

              Dzień drugi do południa spędziliśmy w szkole. Każde z krajów prezentowało swoje wcześniej przygotowane prezentacje na temat swojego kraju, miejscowości, szkoły , biznesów w regionie, możliwości rozwoju oraz e-sprzedaży.

              Po południu udaliśmy się metrem do centrum Londynu. Sama jazda metrem była bardzo pouczająca. Zabytkowe centrum Londynu powitało nas czarnymi taksówkami, czerwonymi budkami telefonicznymi , autobusami, przepięknymi zabytkowymi witrynami sklepów. Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie British Museum. Muzeum Brytyjskie jest największym w Europie muzeum historii starożytnej. Stała ekspozycja liczy blisko 8 mln obiektów, co stanowi 4/5 zbiorów.

              Wieczorem mieliśmy czas wolny do swojej dyspozycji. Spędziliśmy go na poznawaniu okolicy w pobliżu hotelu, zakupach w okolicznych sklepach. Na koniec zaliczyliśmy ulubiony posiłek anglików fish and chip.

              Trzeci dzień w całości spędziliśmy w Centrum Londynu. Metrem udaliśmy się do Tower Bridge. Stamtąd odbył się rejs wycieczkowym statkiem po Tamizie . W ten sposób zwiedzieliśmy część Londynu.  Byliśmy również na targu osobliwości w Greenwich.  Jednym z najważniejszych punktów dnia była wizyta w Queen Elizabeth Olympic Park Tour.

              Późne popołudnie przeznaczone było na ciepły posiłek oraz zakupy w galerii handlowej. Do hotelu wróciliśmy samodzielnie metrem z czego byliśmy bardzo dumni.

              London Monopoly  to gra terenowa, którą przygotowała strona angielska. W przedostatni dzień pobytu zostaliśmy podzieleni na grupy mieszane. Zadaniem grup było odnalezienie zabytków położonych w różnych częściach Londynu oraz wykonanie przy danym obiekcie selfie. Każdy zabytek miał określoną wartość punktową. Głównym środkiem lokomocji  było metro oraz własne nogi. Gra dostarczyła uczestnikom wielu emocji. Dzięki temu nauczyliśmy się poruszać londyńskim metrem, zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych i zabytkowych miejsc. Mięliśmy możliwość posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Kto zwyciężył mięliśmy się dowiedzieć nazajutrz w ostatni dzień pobytu  w Anglii. Na grupę która wygra czekała niespodzianka.

              Wieczorem odbyła się wspólna, uroczysta kolacja w przepięknej scenerii restauracji Collier Row.

              Bower Park Akademy pożegnał nas krótkim koncertem w wykonaniu szkolnej orkiestry. Rozdano certyfikaty uczestnictwa w wizycie studyjnej. Wręczono słodkie upominki grupie, która zwyciężyła w grze terenowej London Monopoly.

              Nasz pobyt zakończył się ostatnią atrakcją – wspólny pobyt na lodowisku. Jazda na łyżwach na profesjonalnym boisku/lodowisku .

              Po pożegnaniu z naszymi przyjaciółmi z Rumunii i Anglii udaliśmy się busem na lotnisko Stansted.


            • You can dance - nowa generacja

            • Ruszyła druga edycja konkursu, „You can dance - nowa generacja” który publiczny nadawca organizuje pod patronatem Ministerstwem Edukacji i Nauki.

              W konkursie udział biorą uczniowie nasi uczniowie w tym dwie osoby, które uczęszczają do Klubu Sportowego „Pasja”w Żaganiu i trenują pod okiem Artura Niezgody oraz Sandry Niezgoda-Mazur. Ich zadaniem było stworzenie i wykonanie choreografii tanecznej, zarejestrowanie jej i przesłanie nagrania organizatorowi za pośrednictwem formularza konkursowego .

              Widzowie wybiorą najlepszą dziesiątkę

              Wszystkie prawidłowo zgłoszone nagrania zostaną opublikowane 24 lutego w serwisie youcandance.tvp.pl. Równolegle ruszy głosowanie na najlepszą prezentację, które potrwa do 5 marca do godz. 23.59. W konkursie zwycięży 10 szkół z największą liczbą głosów.

              Głosowanie będzie anonimowe i ogólnodostępne, a wyniki opublikowane zostaną 6 marca 2023 roku. Nagroda za pierwsze miejsce to 15 tys. zł i wizyta gwiazd „You can dance - nowa generacja” w zwycięskiej szkole. Szkoła z drugim miejscem otrzyma 9 tys. zł, a każda kolejna z czołowej dziesiątki - odpowiednio po 1 tys. zł mniej (placówka sklasyfikowana na 10. miejscu otrzyma 1 tys. zł).

            • Program „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

            • Gmina Gozdnica/Szkoła Podstawowa w Gozdnicy wzięła udział w programie „Laboratoria Przyszłości” pod patronatem Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech w KPRM. Na wyposażenie szkolnej pracowni komputerowej otrzymaliśmy dotację w wysokości 60 tys. złotych.

              W ramach programu zakupiono min.:

              drukarkę 3D wraz z akcesoriami, stację lutowniczą, aparat fotograficzny z akcesoriami, statyw, mikroport, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, oświetlenie do realizacji nagrań, klocki LEGO do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami.

              Zakupiony sprzęt jest użytkowany w szkole podczas zajęć: informatyka, biologia, chemia, edukacja wczesnoszkolna, fizyka, geografia, matematyka, muzyka, przyroda, technika, zajęcia dodatkowe oraz doradztwo zawodowe.

              Ponadto w ramach programu nauczyciele brali udział w szkoleniach w zakresie wykorzystywania LEGO na zajęciach lekcyjnych: „Rozwiązania: LEGO Education SPIKE Essential” – dla edukacji wczesnoszkolnej oraz „Rozwiązania: LEGO Education SPIKE Prime” – dla nauczycieli klas IV-VIII.

               

              Zakupiony sprzęt to innowacyjne narzędzia edukacyjne wspierające pracę z uczniami na każdym poziomie kształcenia.   

            • APEL BOŻONARODZENIOWY🎄

            • Uczniowie klasy 3 przygotowali przedstawienie, które miało wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Krótka historia z życia malutkiego Jezusa oraz jego rodziców borykających się z wieloma problemami życia codziennego, uzupełniona była radami postaci z bajek. Wsparciem rodziny okazały się również anioły, które oferowały swoją pomoc w wychowaniu Jezusa. Po przedstawieniu przyznane zostały nagrody za udział w konkursach plastycznych o tematyce świątecznej. A na zakończenie, laureaci konkursu kolęd zaśpiewali swoje popisowe numery.

            • Program „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

            • Szkoła Podstawowa w Gozdnicy wzięła udział w programie „Laboratoria Przyszłości”. W ramach programu zakupiono sprzęt, który jest użytkowany w szkole podczas różnorodnych zajęć. Ponadto w ramach programu nauczyciele brali udział w szkoleniach w zakresie wykorzystywania LEGO na zajęciach lekcyjnych: „Rozwiązania: LEGO Education SPIKE Essential” – dla edukacji wczesnoszkolnej oraz „Rozwiązania: LEGO Education SPIKE Prime” – dla nauczycieli klas IV-VIII.

            • ERASMUS+

            • W dniach 5-9 grudnia w ramach projektu ERASMUS + w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gozdnicy odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z Polski, Anglii, Turcji i Rumunii. Uczniowie wzięli udział we wspólnych warsztatach: „poznajmy się lepiej”, planowanie kariery, makrama, lepienie pierogów, wspólna lekcja języka angielskiego. Międzynarodowa grupa uczniów i nauczycieli zwiedziła Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, zabytkowy dworzec w Węglińcu, Manufakturę w Bolesławcu. Korzystając z gościnności Nadleśnictwa Wymiarki nasi Przyjaciele poznali pracę leśnika. Dom Kultury z Gozdnicy zorganizował warsztaty lepienia w glinie. Wisienką na torcie była całodniowa wycieczka do Wrocławia, gdzie młodzież zwiedziła Afrykarium, odbyła przejażdżkę zabytkowym tramwajem, zwiedziła Rynek i Jarmark bożonarodzeniowy, a na koniec wszyscy się udali do parku trampolin. Każdy z uczestników spotkania otrzymał również prezent/pamiątki pobytu w Polsce od samego Mikołaja.  Nasi nowi Przyjaciele wrócili do swoich krajów pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Jak sami mówili zapamiętają smaczną kuchnię polską oraz przepyszne domowe ciasto, ale najbardziej miejsca, które odwiedzili i przede wszystkim gościnnych i przyjaznych ludzi, których poznali w Gozdnicy.

              Do tej pory odbyło się spotkanie w Rumunii i Polsce. Przed nami spotkanie w Wielkiej Brytanii oraz Turcji. Nie możemy się doczekać.

            • Program „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

            • Szkoła Podstawowa w Gozdnicy wzięła udział w programie „Laboratoria Przyszłości”. Na wyposażenie szkolnej pracowni komputerowej otrzymaliśmy dotację w wysokości 60 tys. złotych. Zakupiony sprzęt jest użytkowany w szkole podczas zajęć: informatyki, biologii, chemii, edukacji wczesnoszkolnej, fizyki, geografii, matematyki, muzyki, przyrody, techniki, zajęć dodatkowych oraz doradztwa zawodowego.

            • DZIEŃ PIERWSZAKA I PRZEDSZKOLAKA

            • 8 października, po długiej przerwie ponownie mogliśmy obchodzić DZIEŃ PIERWSZAK i PRZEDSZKOLAKA. W tym dniu pogoda nam dopisała. Przyszło wielu gości, którzy mieli możliwość udzielenia wsparcia naszej placówce, kupując los w kole fortuny, kupując ciasto oraz inne pyszności. Dziękujemy za zaangażowanie uczniom, rodzicom i nauczycielom. Gratulujemy pierwszakom i maluchom udanego startu.

            • Program „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

            • Szkoła Podstawowa w Gozdnicy wzięła udział w programie „Laboratoria Przyszłości”.

              W ramach programu zakupiono min.:

              drukarkę 3D wraz z akcesoriami, stację lutowniczą, aparat fotograficzny z akcesoriami, statyw, mikroport, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, oświetlenie do realizacji nagrań, klocki LEGO do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami.

            • ROMANIA - TÂRGU-JIU

            • “Setting priorities in career planning”

              W ramach projektu ERASMUS+ , w dniach 19-23 września odbył się wyjazd do Rumunii. W Targu Jiu reprezentowało naszą szkołę trzech uczniów z ósmej klasy: Amelka, Olena i Mateusz. Wspólnie z ucznaimi i nauczycielami z Rumunii, Anglii i Turcji realizujemy projekt pt.:“Setting priorities in career planning”.

              Pięć dni spędzonych w Rumunii wystarczyło aby podszlifować język angielski, poznać miasto Targu Jiu i jego okolice, elektrownię wodną, Monastyr w Tismanie i Jaskinię Muierilor. Najważniejsze jednak była możliwość poznania rówieśików z innych krajów, ich szkół oraz kultury. Nawiązały się nowe znajomości.


               

            • Program „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

            • Gmina Gozdnica/Szkoła Podstawowa w Gozdnicy wzięła udział w programie „Laboratoria Przyszłości” pod patronatem Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech w KPRM. Na wyposażenie szkolnej pracowni komputerowej otrzymaliśmy dotację w wysokości 60 tys. złotych.

            • WYCIECZKA DO POZNANIA

            • W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa w Gozdnicy uzyskała dofinansowanie w wysokości 5000,00zł na wycieczkę do Poznania.


              22 czerwca 2022r. uczniowie klas I-III wybrali się na jednodniową wycieczkę szkolną do Poznania - stolicy Wielkopolski. 

              Uczniowie zwiedzili historyczny zespół miasta Poznania, który uznany jest jako Pomnik Historii. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Uczniowie zobaczyli kolebkę Państwa Polskiego z historycznymi grobami pierwszych władców.

              Kolejnym punktem wycieczki był symbol Poznania - koziołki na wieży ratuszowej oraz Stare Miasto - Ratusz i Rynek. Uczniowie poznali historyczne centrum stolicy Wielkopolski i dzieje początków Państwa Polskiego. Udali się do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie dowiedzieli się jak powstaje najbardziej znany przysmak w regionie, z czego się składa, jak smakuje oraz skąd wzięła się nazwa Rogali Świętomarcińskich. Podczas wycieczki poznali gwarę i lokalną historię regionu Poznania, jego specyfikę oraz symbole. 

            • WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

            • W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa w Gozdnicy uzyskała dofinansowanie w wysokości 15000,00zł na wycieczkę trzydniową dla 44 uczniów klas IV-VIII do Trójmiasta. Wycieczka odbyła się w dniach od 30.05.2022r. do 01.06.2022r.
              Pierwszego dnia 30.05.22r. uczniowie zwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku. Zabytek jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego.

              Drugiego dnia 31.05.22r. uczniowie zobaczyli główne atrakcje Gdyni i Sopotu. Zwiedzili historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni, który w 2015r. uznany został przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Odwiedzili również żaglowiec „Dar Pomorza”. Poznali historię statku, jego wyposażenie, pomieszczenia mieszkalne praktykantów, załogi stałej oraz komendanta. W jednej z kabin oficerskich urządzono wystawę pamiątek z domu Karola Olgierda Borchardta, który był starszym oficerem „Daru Pomorza” w latach 1938-1939. Natomiast w Sopocie przeszli się po najdłuższym drewnianym molo w Europie. Na zakończenie tak intensywnego dnia przejechali autokarem na Pole Bitwy na Westerplatte, gdzie zobaczyli Pomnik Obrońców Wybrzeża, poznając historię II Wojny Światowej.

              Trzeciego dnia 01.06.22r. uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Gdańsk. Obejrzeli wówczas miasto w zasięgu obwarowań XVIIw. Najważniejsze zabytki: Zieloną  Bramę, Bramę Chlebnicką, Bramę Mariacką, Żurawia, Długi Targ, Fontannę Neptuna i Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Udali się również do zespołu pocystersko-katedralnego w Gdańsku – Oliwie, gdzie w Katedrze Oliwskiej wysłuchali koncertu organowego. Największą atrakcją i niezapomnianą lekcją historii było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które odwiedzili na zakończenie swojego pobytu w Trójmieście.