O programie WF z klasą oraz mającej się odbyć debacie nauczyciele dowiedzieli się podczas rady pedagogicznej, która się odbyła 5 listopada. Dla nauczycieli i uczniów gozdnickiego gimnazjum jest to pierwsze zetknięcie z programem. Uczniowie o SOS i jego terminie zostali poinformowani na zajęciach wychowania fizycznego.
Debata odbyła się 10 listopada na sali gimnastycznej. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie gimnazjum i podstawówki (kl.IV-VI) obecni w tym dniu w szkole. W obradach SOS wzięła udziała dyrektor szkoły Dorota Czajkowska.
Debatę prowadziła nauczycielka wychowania fizycznego Małgorzata Krasuska oraz Elżbieta Grzywna, jej przebieg, a raczej wyniki w formie notatek sporządziła nauczycielka biblioteki Aleksandra Szwec. Materiał zdjęciowy wykonał i zgromadził uczeń klasy drugiej gimnazjum Sergiusz Grzywna.
Debata rozpoczęła się powitaniem wszystkich zebranych i wprowadzeniem do programu za pomocą krótkiej prezentacji. Uczniowie dokonali podziału na grupy oraz wyboru sekretarza. Następnie odbyły się narady w grupach, czego efektem było spisanie "plusów" i "minusów" tego co dzieje się przed, w trakcie i po zajęciach wychowania fizycznego. Po zebraniu kartek sekretarz debaty naniosła pozyskane informacje na dokument w kompterze i zaprezentowała je uczestnikom za pomocą projektora. W międzyczasie prowadząca debatę Małgorzata Krasuska zapoznała uczniów z zadaniami do wyboru na pierwszy i drugi semestr. Propozycje przedyskutowano w grupach. Uczniowie podjeli decyzję, którą wyrazili na piśmie – zaznaczenie zadania na kartce. I tak większością głosów podjęto decyzję, że w I semestrze zrealizujemy zadanie "WF dla dziewczyn", a w II semestrze "WF poza szkołą". Dyskutowano także na temat tego z czego uczniowie nie są zadowoleni. Co by chcieli zmienić. Największą bolączką jest brak przy szkole infrastruktury sportowej, zbyt mała sala gimnastyczna. Uczniowie zgłosili potrzebę zwiększenia godzin sportowych zajęć pozalekcyjnych. Chcą też, aby organizować wycieczki rowerowe. Były tez głosy: więcej gier zespołowych, krótsza rozgrzewka, mniej biegania. Ta kwestia okazała się dyskusyjna. Jest spora grupa uczniów, którzy nie lubią rozgrzewki oraz biegania.
Podsumowując:
- uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się i otrzymali informację na temat programu WF z klasą,
- wyrazili swoją opinię na temat zajęć sportowych prowadzonych w ich szkole,
- wśród wielu pomysłów zaproponowali konkretne działania-zmiany,
- nauczyciel wychowania fizycznego otrzymał od uczniów konkretne informacje, zwrotne- wskazówki do dalszej pracy,
- uczniowie dokonali wyboru – zadań do realizacji w I i II semestrze,
- trudne było prowadzenie debaty z tak dużą ilością uczniów (wszyscy uczniowie w szkole, również sprawiający problemy wychowawcze),
- w przyszłości podobną debatę należy zorganizować na jednej z pierwszych lekcji, nie po lekcjach (z tego powodu wielu uczniów było niezadowolonych, co można było odczuć podczas SOS)