SOS w naszej szkole został przygotowany przez koordynatora programu WF z klasą. Termin i jego przebieg został wcześniej omówiony z dyrektorem szkoły, który zaakceptował formułę i pomysł na SOS. O planowanej debacie zostali poinformowani nauczyciele oraz uczniowie. Pierwszym zadaniem nauczycieli-wychowawców było przeprowadzenie wstępu do SOS rozmowy-dyskusji z uczniami na temat mocnych i słabych stron lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć sportowych w naszej szkole. Zebrane informacje na piśmie trafiły do koordynatora, który dokonał analizy i podsumowania. Na tej podstawie powstała prezentacja multimedialna, która została wykorzystana w debacie. Powstała też grupa robocza (uczniowie, woźny i nauczyciel wf-u), którzy przygotowali salę i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia SOS.
Debata odbyła się 6 listopada. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie oprócz klas pierwszych (101 uczniów), ośmiu nauczycieli oraz dyrektor szkoły. Większość uczniów brała udział po raz drugi w SOS, co znacznie ułatwiło przeprowadzenie debaty.
Debatę prowadziła koordynatorka programu – Małgorzata Krasuska, notatki, wnioski sporządzała nauczyciel języka polskiego – Anna Bejgrowicz a zdjęcia robiła nauczycielka, opiekunka biblioteki szkolnej – Marta Stróż.
Po krótkim wprowadzeniu do debaty ( powitanie, wyjaśnienie terminu SOS, debata, zapoznaniu z kodeksem debaty oraz omówieniu prezentacji multimedialnej WF-z klasą) prowadząca SOS zapoznała zebranych z mocnymi i słabymi stronami lekcji wf-u oraz innych zajęć sportowych prowadzonych w szkole. Mocne strony to:
- Mamy swoją salę gimnastyczną.
- Możliwość nauki i uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych oraz gier i zabaw zespołowych i rekreacyjnych.
- Wyjścia w teren, zajęcia w plenerze.
- Miła atmosfera.
- Wspólna zabawa.
- Wprowadzanie nowości, czyli nowych gier i zabaw ruchowych.
- Wf-y na „Orliku”.
- Zajęcia pozalekcyjne MULTISPORT.
Słabe strony stały się punktem wyjścia do dyskusji w grupach-klasach na temat zmian jakie są potrzebne, aby było lepiej na lekcjach wf-u. Debata przebiegała łagodnie, nie było punktów spornych. Problemem, z którym nie możemy sobie poradzić od lat to zrujnowane, betonowe boisko, które nie nadaje się do użytku oraz brak placu zabaw. Mimo podjętych przez dyrekcję szkoły wielu starań tej sprawy nie udało się nam rozwiązać. W miasteczku jest „Orlik”, ale od podstawówki oddalony o 10 min. drogi w jedną stronę. Padła propozycja, aby doprowadzić do porządku zaniedbaną bieżnię, która zarosła trawą. Ma nam w tym pomóc pani dyrektor, która będzie zabiegać o pracowników interwencyjnych do usuwania trawy i wyrównywania nawierzchni oraz podejmie rozmowy z miejscowym zakładem ceramicznym w sprawie pozyskania pospółki. Zakupi także naklejki na okna w szatniach po to, aby uczniowie nie krępowali się przebierać. Wielu uczniom przeszkadza złe zachowanie niektórych uczniów, które psuje miłą atmosferę na zajęciach, dobrą zabawę i niepotrzebnie zakłóca przebieg zajęć. „Trudni” uczniowie, którzy byli obecni na debacie słyszeli zastrzeżenia i uwagi swoich kolegów co sprawiło, że było im niezręcznie. Usłyszeli, że nie ma akceptacji dla takich zachowań typu: wyśmiewanie, przezywanie, wulgaryzmy, łamanie zasad gry i zasady fair play. Wszyscy zgodzili się, że w sytuacjach trudnych tak jak do tej pory nauczyciele i uczniowie będą postępować zgodnie z procedurami. Ustalono, że podobnie jak w zeszłym roku odbywać się będą wyjazdy na basen- zależało na tym wielu uczniom.
Na koniec debaty uczniowie zaproponowali zorganizowanie międzyklasowych rozgrywek-turniejów i zabaw sportowych. Wspólnie z nauczycielami i uczniami ustaliliśmy, że będzie to nasze zadanie do wykonani w tym półroczu. Rozgrywki zorganizujemy na przerwach. Harmonogramem rozgrywek zajmie się koordynator-nauczyciel wf-u, w ich organizacji pomogą inni nauczyciele oraz uczniowie. Nauczyciele przedmiotów zobowiązali się przeprowadzać ciekawe sportowe przerwy śródlekcyjne.
Debata jako forma komunikacji spodobała się uczniom. Nauczyciele przekonali się, że warto ją stosować w rozwiązywaniu różnych problemów i , że wcale nie jest tak strasznie słuchać opinii o swoich lekcjach. Taka forma spotkania służy wszystkim, zmniejsza dystans i uczy odpowiedzialności za to co się dzieje w szkole i na lekcjach. Uczniowie czują się docenieni i ważni. Wiedzą, że są autorami zmian jakie zachodzą w szkole i mają na nie wpływ.
SOS się udał, a czy uda nam się wprowadzić w życie nasze postanowienia pokaże czas.