• Szkoła Promująca Zdrowie

          • RUCH JEST LEKARSTWEM

          • Zgodnie z założeniami Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, której Polska jest członkiem, nadrzędnym celem szkoły promującej zdrowie jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej.

            Wdrożenie w jak najmłodszym wieku nawyków zdrowotnych sprzyjających zdrowiu to uzupełnienie edukacji szkolnej. Służy temu program -  Szkoła Promująca Zdrowie. Taka szkoła to miejsce, w którym społeczność lokalna (pracownicy i uczniowie) podejmują wspólnie działania dla poprawy swego zdrowia i samopoczucia, uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć oraz zachęcają innych w swym otoczeniu do podobnych działań (współdziałanie z rodziną, środowiskiem lokalnym).

            Jednym z zadań naszej szkoły jest upowszechnianie aktywności fizycznej, która w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem wzmacniania zdrowia. O wprowadzanych działaniach, w których uczestniczą nasi podopieczni można przeczytać w zakładce „wiadomości”.

            Okres wczesnoszkolny i szkolny szczególnie sprzyja promocji zdrowia fizycznego, ze względu na dobroczynny wpływ aktywności ruchowej na dziecko. Systematyczne i prawidłowo prowadzone ćwiczenia rozwijają i doskonalą takie cechy motoryczne jak: szybkość, wytrzymałość, siłę, zwinność. Kształtują również wartościowe cechy charakteru takie jak: odwaga, samodzielność, wytrwałość, gotowość do niesienia pomocy, ambicja, umiejętność kolektywnego działania i pokonywania trudności.

            Troska o sprawność i wydolność fizyczną dzieci to jedno z ważniejszych zadań szkoły.

             

            RUCH JEST LEKARSTWEM NA PRAWIE WSZYSTKIE CHOROBY, RUCHU NIE ZASTĄPI ŻADNE LEKARSTWO!!!

             

            Według naukowców 30-45 minut marszu na świeżym powietrzu 4 razy w tygodniu wzmacnia odporność organizmu i pozwala się lepiej bronić przed wirusami i bakteriami.

             

             

            Regularny wysiłek fizyczny jest tanią i łatwą w realizacji  receptą na zdrowie.

            Samopoczucie uczniów, osób nieaktywnych fizycznie, narzekających na brak energii

            i znużenie, zmienia się, kiedy zaczną one regularnie uczestniczyć w niezbyt wyczerpujących treningach. Jak to się dzieje, że wysiłek, podczas którego tracimy energię, sprawia, że czujemy, iż mamy jej więcej? Aktywność fizyczna powoduje przyspieszenie tempa przemiany materii. Organizm lepiej wykorzystuje te energię, którą uzyskujemy z pożywienia. Bo to, że czujemy brak sił, nie oznacza, że ich nie mamy. Zimą mniej niż w ciepłych porach roku przebywamy na powietrzu, więc jesteśmy niedotlenieni, co objawia się zmęczeniem. Dlatego tak ważny jest choćby regularny szybki spacer. Krew  zaczyna krążyć szybciej, a to z kolei sprawia, że więcej jej dociera do tkanek, co przyspiesza zaopatrywanie ich w tlen. Umiarkowany wysiłek fizyczny, choćby cztery razy w tygodniu po 40 minut, energia z węglowodanów (produktów pełnoziarnistych), warzyw i owoców, to najlepsze i najzdrowsze sposoby, by pozostać w dobrej formie.

             

            OD RANA MAM DOBRY HUMOR!!!

             

            Działanie śmiechu jest porównywalne do skutków jakie przynosi aktywność fizyczna. Śmiech dotlenia całe ciało i mózg, obniża poziom stresu i broni przed chorobami. Pielęgnowanie dobrego nastroju jest więc takim samym składnikiem zdrowego stylu życia jak przestrzeganie zasad:

            • 5 razy dziennie warzywa i owoce ( jedna porcja to jeden średniej wielkości owoc lub warzywo, albo szklanka soku),
            • 30 minut ruchu dziennie.

            Specjaliści śmiechoterapii twierdzą, że wystarczy już od 5 do 20 minut śmiechu na dobę, by poczuć się lepiej. Działa nawet uśmiech, podniesienie kącików ust prowokuje mózg do produkcji endorfin - hormonów szczęścia. Warto więc oglądać komedie filmowe, czytać śmieszne wierszyki, opowiadać dowcipy. A wszystko dla zdrowia!