• Szkoła Promująca Zdrowie

          • MÓWIMY STOP ,, DOPALACZOM” I ŚRODKOM PSYCHOAKTYWNYM

          •    Zwracajmy uwagę na nowe zagrożenia.

            Dostarczajmy  informacji o środkach psychoaktywnych pojawiających się na rynku narkotykowym.
            Poszukujmy koalicjantów w walce z narkotykami.

                       

            Profilaktyka uzależnień od różnych środków psychoaktywnych ( nikotyny, alkoholu i narkotyków) jest prowadzona w polskich szkołach od blisko 20 lat. Uczestniczą w niej również rodzice. Nasza szkoła również realizuje program profilaktyczny. Grono pedagogiczne, dyrekcja oraz pedagog szkolny starają się w jak najlepszy sposób przekazać posiadaną wiedzę Państwa dzieciom. Rodzice są natomiast dla nas koalicjantem w walce z uzależnieniami.. W dniu 19.10.2010r. w szkole odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów, pedagogizacja nt, Dopalaczy i środków psychoaktywnych.

            Rodzice chętnie uczestniczyli we wspólnej rozmowie, wymianie poglądów, aktywnie pracowali w grupie, zadawali pytania pedagogowi szkolnemu. Przedstawiony został również pokaz multimedialny nt. ,,dopalaczy”, a rodzice stając się koalicjantami w walce z uzależnieniami stworzyli wspólny plakat mający na celu ukazanie swoim dzieciom popieranie hasła ,,Stop dopalaczom- Stop narkotykom”. Plakat został wywieszony w holu szkoły, a dzieci z chęcią poszukiwały podpisów swoich rodziców. W trakcie pedagogizacji poruszony został temat podnoszenia własnej wartości u dzieci, stosowania aktywnych form komunikowania się, organizacji czasu wolnego oraz wspierania dziecka w jego ,,dużych i małych problemach.”

             

            USTALILIŚMY: „ROZMAWIAMY Z DZIEĆMI NA TEMATY TRUDNE, NIE IGNORUJEMY ,,DUŻYCH I MAŁYCH” PROBLEMÓW, W SYTUACJACH TRUDNYCH KORZYSTAMY Z POMOCY OFEROWANEJ W SZKOLE”

             

            INFORMACJE NA TEMAT ,, DOPALACZY”

                        Rynek narkotykowy zmienia się, pojawiają się nowe substancje, toteż wspólnie musimy aktualizować naszą wiedzę. Od 3 lat obserwujemy na światowym rynku ekspansję nowego typu środków zwanych ,,dopalaczami”.

                        Zaczęto je używać w krajach Europy Zachodniej już wcześniej, gdzie notuje się ich rosnącą popularność. Obecnie dotarły również do Polski i można spodziewać się wzrostu zainteresowania nimi wśród młodzieży. Obecność ,,dopalaczy” w Polsce odnotowano po raz pierwszy w badaniach CBOS przeprowadzonych w grudniu 2008 roku wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do używania dopalaczy przyznało się 2,5% młodzieży. Warto dowiedzieć się więcej o tym zjawisku.

             

            PAMIĘTAJMY

            My dorośli później zauważamy różnorodne nowości niż dzieci, które mają bardzo rozbudowane potrzeby poznawcze czyli ciekawość, mają też znacznie mniej obaw przed eksperymentami.

             

             

            KONTAKT MŁODZIEŻY Z DOPALACZAMI W POLSCE

            Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych prowadzonych w szkołach, wskazują, że generalnie od 2003 roku liczba młodzieży mająca kontakt z narkotykami nie wzrasta, a nawet obserwujemy lekką tendencję spadkową. Zmniejszyła się liczba uczniów potwierdzających eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi lub deklarujących zainteresowanie spróbowaniem narkotyków. Spada dostępność substancji psychoaktywnych, w tym na terenie szkoły. Zmniejsza się również liczba propozycji spróbowania narkotyku otrzymywanych przez uczniów. Ta tendencja jednak szybko odwraca się.

                        W opinii uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych rodzice słabo orientują się w tym, co robią i czego doświadczają ich dzieci. Większość uczniów twierdzi, iż rodzice nie mają wiedzy na temat używania alkoholu i narkotyków przez ich dzieci ( badania Ursynowskie 2009r.)

             

            DLACZEGO POJAWIŁY SIĘ DOPALACZE

            Przemysł narkotykowy przynosi krociowe zyski. Stałe aktualizowanie przepisów prawa, kontrola granic, ściganie producentów i dilerów, monitoring wizyjny i działania profilaktyczne prowadzone wobec dzieci i młodzieży przynoszą efekty.

            Powoduje to zmniejszenie zysków producentów i handlarzy. Przemysł narkotykowy wprowadza wiec nowe środki, które nie figurują na liście substancji zabronionych. Taką próba ominięcia prawa są właśnie DOPALACZE

            Reklamowane są m.in. jako ,,smart drugo” (sprytne substancje zwiększające spryt i inteligencję)- usprawniające pamięć, koncentrację uwagi.

            W zależności od typu produktu, imitują swoje nielegalne odpowiedniki:

            • Środki stymulujące (podobnie jak amfetamina)
            • Środki euforyzujące ( jak tabletki ekstazy)
            • Środki relaksujące (jak konopie indyjskie)
            • Środki psychodeliczne halucynogenne (jak LSD).

            Są wśród nich substancje zarówno pochodzenia syntetycznego i naturalnego (roślinnego). Wiele z nich ma atrakcyjne, zachęcające nazwy np. ,,Szałwia wieszcza”, ,,Zioła marzeń”, ,,Ogon Lwa” itp.

             

             

            INTERNET

            Strony internetowe poświęcone dopalaczom są przeważnie prowadzone przez użytkowników narkotyków lub służą promocji tych środków. Prezentowane informacje nie są więc wiarygodne. Rzetelne informacje można więc znaleźć na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przygotowanej przez specjalistów

             

            CZYTAJCIE RÓWNIEŻ

            www.dopalaczeinfo.pl

             

            Dlaczego niektóre nastolatki sięgają po narkotyki?

             

            UCZIECZKA OD PROBLEMÓW

            Narkotyki mogą się wydawać sposobem na ucieczkę od nieprzyjemnej rzeczywistości i poradzenie sobie z problemami takimi jak np. Wymagania ze strony rodziców, szkoły, rozpad rodziny, trudności w relacjach z rówieśnikami.

            NUDA

            Poczucie nudy, brak atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu często skłaniają do sięgania po narkotyki, które stają się w ich przekonaniu najciekawszym sposobem na wypełnienie czasu i poradzenie sobie z uczuciem znudzenia.

            POSZUKIWANIE POBUDZENIA

            Niektóre nastolatki wierzą, że używanie narkotyków może dawać przyjemne wrażenia fizyczne i psychiczne, a wprowadzenie się w stan silnego pobudzenia pozwala osiągnąć wspaniałe samopoczucie.

            POSZUKIWANIE PEWNOŚĆI SIEBIE W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH

             

            Typową cechą młodych ludzi jest poczucie niepewności siebie w sytuacjach społecznych i kontaktach towarzyskich. Niektórzy z nich widzą w narkotykach sposób na dodanie sobie odwagi i pewności siebie w relacjach z rówieśnikami.

            CHĘĆ PRZYSTOSWANIA SIĘ DO GRUPY

            Branie narkotyków jest niekiedy rodzajem ceny, jaką się płaci za przynależność do grupy. Młodzi ludzie pragną być akceptowani przez rówieśników, chcą być postrzegani przez kolegów jako ,,fajni kumple”.

            CIEKAWOŚĆ

            Jednym z motywów eksperymentowania z narkotykami jest ciekawość, jaka jest naturalną cechą okresu dorastania. Nastolatki często sięgają po narkotyki ponieważ są ciekawe efektów jakie one wywołują.

            Co powstrzymuje młodzież przed sięganiem po narkotyki ?

             

            - Dezaprobata dla używania narkotyków wyrażana przez znaczące osoby z bliskiego otoczenia (rodziców, przyjaciół, krewnych lub dorosłych).

            - Poważne traktowanie swojej przyszłej roli rodzica. Potrzeba bycia pozytywnym wzorcem dla własnych dzieci.

            • Brak pieniędzy na zakup narkotyków.
            •  Złe doświadczenie z próbowaniem narkotyków ( fatalne samopoczucie, nieprzyjemne objawy).
            •  Przekonanie, że narkotyki rujnują zdrowie człowieka.
            •  Obawa przed uzależnieniem.
            •  Obawa przed utratą kontroli nad sobą, nieprzewidywalne zachowania.
            • Orientacja na zrobienie kariery zawodowej. Używanie narkotyków może uniemożliwić zrealizowanie tych aspiracji zawodowych.
            • Posiadanie wielu zainteresowań, aktywne spędzanie czasu wolnego (hobby, wolontariat, koła zainteresowań).

             

            Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez trudne etapy. Rodzic powinien posiadać wiedzę i wykorzystywać dostępne mu narzędzia wpływu na dziecko, aby chronić je przed zagrożeniami. Własne doświadczenia i działania podejmowane przez ich rodziców w przyszłości stanowią podpowiedź „Jak chronić dziecko przed używaniem środków psychoaktywnych”?

             

            Jakie działania wobec mojego dziecka mogę podjąć w domu ?

            • Zaangażowanie w życie dzieci.
            •  Rozmowy z dzieckiem.
            •  Budowanie zasad i jasnych granic.
            • Wyraźne artykułowanie niezgody na używanie narkotyków.
            • Poznanie przyjaciół dziecka.
            • Współpraca z dzieckiem na każdym etapie rozwoju.
            •  Mobilizowanie i zachęcanie do aktywnego życia.
            • Proponowanie literatury.
            •  Zachęcanie do oglądania programów młodzieżowych o charakterze profilaktycznym.
            • Wzmacniać poczucie własnej wartości.
            • Uczyć, że nie można ufać wszystkim.
            • Mówić ,,na głos” o problemach dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach.
            • Mobilizować do udziału w różnorodnych kampaniach o charakterze profilaktycznym na terenie miasta i szkoły.
            • Zachęcać swoje dzieci do nauki zachowań przyjętych za normę z uwzględnieniem korzystania z zajęć oraz organizacji czasu wolnego.

            RODZICU, NAUCZYCIELU

            Posiadamy największy wpływ na życie dziecka ( ,,kochająca kontrola”).

            Możemy wspierać działania edukacyjno- informacyjne na temat uzależnień oraz wpływać na politykę narkotykową poprzez głośne wyrażanie sprzeciwu.

            Mamy dostęp do instytucji wspierających.
            Mamy prawo szukać grup wsparcia.
            Mamy prawo mówić na temat uzależnień oraz korzystać z pomocy specjalistów lekarze, terapeuci uzależnień, psycholodzy, pedagodzy.

             Zamieszczone informacje zostały opracowane na podstawie  publikacji Anny Borkowskiej i Joanny Szymańskiej Pracownia Wychowania i Profilaktyki- Ośrodek Rozwoju Edukacji.