• WYCIECZKA DO POZNANIA

• W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa w Gozdnicy uzyskała dofinansowanie w wysokości 5000,00zł na wycieczkę do Poznania.

22 czerwca 2022r. uczniowie klas I-III wybrali się na jednodniową wycieczkę szkolną do Poznania - stolicy Wielkopolski.

Uczniowie zwiedzili historyczny zespół miasta Poznania, który uznany jest jako Pomnik Historii. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Uczniowie zobaczyli kolebkę Państwa Polskiego z historycznymi grobami pierwszych władców.

Kolejnym punktem wycieczki był symbol Poznania - koziołki na wieży ratuszowej oraz Stare Miasto - Ratusz i Rynek. Uczniowie poznali historyczne centrum stolicy Wielkopolski i dzieje początków Państwa Polskiego. Udali się do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie dowiedzieli się jak powstaje najbardziej znany przysmak w regionie, z czego się składa, jak smakuje oraz skąd wzięła się nazwa Rogali Świętomarcińskich. Podczas wycieczki poznali gwarę i lokalną historię regionu Poznania, jego specyfikę oraz symbole.

• WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

• W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa w Gozdnicy uzyskała dofinansowanie w wysokości 15000,00zł na wycieczkę trzydniową dla 44 uczniów klas IV-VIII do Trójmiasta. Wycieczka odbyła się w dniach od 30.05.2022r. do 01.06.2022r.
              Pierwszego dnia 30.05.22r. uczniowie zwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku. Zabytek jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego.

Drugiego dnia 31.05.22r. uczniowie zobaczyli główne atrakcje Gdyni i Sopotu. Zwiedzili historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni, który w 2015r. uznany został przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Odwiedzili również żaglowiec „Dar Pomorza”. Poznali historię statku, jego wyposażenie, pomieszczenia mieszkalne praktykantów, załogi stałej oraz komendanta. W jednej z kabin oficerskich urządzono wystawę pamiątek z domu Karola Olgierda Borchardta, który był starszym oficerem „Daru Pomorza” w latach 1938-1939. Natomiast w Sopocie przeszli się po najdłuższym drewnianym molo w Europie. Na zakończenie tak intensywnego dnia przejechali autokarem na Pole Bitwy na Westerplatte, gdzie zobaczyli Pomnik Obrońców Wybrzeża, poznając historię II Wojny Światowej.

Trzeciego dnia 01.06.22r. uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Gdańsk. Obejrzeli wówczas miasto w zasięgu obwarowań XVIIw. Najważniejsze zabytki: Zieloną  Bramę, Bramę Chlebnicką, Bramę Mariacką, Żurawia, Długi Targ, Fontannę Neptuna i Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Udali się również do zespołu pocystersko-katedralnego w Gdańsku – Oliwie, gdzie w Katedrze Oliwskiej wysłuchali koncertu organowego. Największą atrakcją i niezapomnianą lekcją historii było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które odwiedzili na zakończenie swojego pobytu w Trójmieście.

• WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY I OCHLI

• W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa w Gozdnicy uzyskała dofinansowanie w wysokości 5000,00zł na wycieczkę dla 44 uczniów klas I-III do Zielonej Góry i Ochli. Wycieczka odbyła się w dniu 09.05.2022r.

Realizacja programu rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Etnograficznym w Ochli. W skansenie w Ochli uczniowie zwiedzili  niezwykłe zabytki, takie jak stare, drewniane domy i stodoły. Dużym zaskoczeniem dla uczniów była wizyta w „szkole pod strzechą”, w której mogli usiąść w dużych, drewnianych ławkach i na własne oczy zobaczyć, czym był kałamarz. Ogromnych emocji dostarczyły dzieciom zajęcia plastyczne i malowanie na szkle. Wykonane dzieła uczniowie zabrali ze sobą. Po wyczerpujących warsztatach udano się na obiad.

Kolejnym punktem programu był Ogród Botaniczny w Zielonej Górze. Podczas spaceru po ogrodzie uczniowie mieli okazję poznać różnorodne gatunki roślin, krzewów oraz drzew sprowadzonych z całego świata. W drugiej części ogrodu, czyli w „ogrodzie bajek” zobaczyli daniele, pieski preriowe, pawie, papugi oraz kozy. Dodatkową atrakcją była możliwość ich nakarmienia. Pod koniec pobytu w Ogrodzie Botanicznym udano się na lody. Dodatkową atrakcją był pobyt w sali zabaw, gdzie uczniowie klas I-III zgodnie bawili się, co sprzyjało ich integracji.

• „POZNAJ POLSKĘ”

• Gmina Gozdnica otrzymała dofinansowanie 40 000,00 zł w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” – edycja 2022. Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla klas I-III oraz IV-VIII. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

WYCIECZKI_Gmina_Gozdnica_otrzymala_dofinansowanie_4000(1).docx