• EDUKACJA Z WOJSKIEM

• W dniu 21.05.2024 w  Szkole Podstawowej im. „Pierwszych Osadników” w Gozdnicy odbyło się trzygodzinne spotkanie siódmo i ósmoklasistów z żołnierzami  34. Brygady Kawalerii Pancernej im. „Hetmana Wielkiego J. Zamoyskiego” z Żagania. Program zajęć „Edukacja z wojskiem” składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Obejmował następującą tematykę:

• obrona cywilna,
              • jak być bezpiecznym,
              • wzywanie pomocy,
              • ewakuacja,
              • szukanie schronienia,
              • wzywanie pomocy,
              • pomoc medyczna,
              • system alarmowania,
              • cyberbezpieczeństwo.

Celem spotkania było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków , umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności. Uczniowie zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz nauczyli się jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Zajęcia zafascynowały i bardzo  zainteresowały wszystkich uczestników. Na koniec spotkania uczniowie zgodnie stwierdzili ,że przeprowadzone przez żołnierzy praktyczne zajęcia otworzyły im oczy na mogące w przyszłości zaistnieć sytuacje kryzysowe.

Program „Edukacja z wojskiem” został zrealizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.